
Dit recept is echt een eitje. Ik weet niet zeker of het precies zo smaakt als vlees-sobrasada en als het woord vegan je angst inboezemt, noem het dan gewoon pittige tomatenspread. Ik maak het in elk geval bijna wekelijks sinds ik het recept tegenkwam.
Vegan sobrasada uit Tapas de Verduras
Uitgeverij Good Cook stuurde me vorig jaar een exemplaar van Tapas de Verduras van Johan Björkman, een Zweedse chef die in Barcelona woont en werkt. Het is een fijn boekje vol vegetarische tapas, al voelt het voor ons twee-persoons huishouden eigenlijk als te veel werk om echt een uitgebreide selectie aan tapas op tafel te zetten.
De sobrasada trok daarom het meest mijn aandacht, omdat je die op allerlei manieren kunt inzetten. Ik heb de sobrasada wel vegan gemaakt door de honing te vervangen door ahornsiroop, maar dat was het wel zo’n beetje.
Wat doe je met vegan sobrasada?
Ik vind het lekker op geroosterd brood, of als topping voor hummus. Nadat ik deze portie had gemaakt, at ik bijvoorbeeld geroosterd met hummus, sobrasada, een gebakken ei, feta en pijnboompitten voor de lunch lunch.
Je kunt het ook gebruiken als topping voor pizza of als saus voor pasta, eventueel gemengd met tomatensaus om de smaken iets minder sterk te maken. Kortom, eigenlijk op alle manieren waarop je vlees-sobrasada zou gebruiken.
Lees zeker ook de notities bij dit recept!

Vegan Sobrasada
Materialen
- kleine hakmolen
Ingrediënten
- 200 gr zongedroogde tomaten uit olie
- 70 gr gemalen amandel
- 2 tl zoete (gerookte) paprika
- 1 tl pikante (gerookte) paprika
- 100 ml olijfolie
- 1/2 tl komijnpoeder
- 1 tl knoflookpoeder
- 1 el ahornsiroop of honing
- zout en peper
Instructies
- Hak de zongedroogde tomaten grof voordat je ze samen met alle andere ingrediënten in je hakmolen doet.
- Maal tot het niet helemaal fijn is, je wilt dat er nog wat textuur overblijft.
- Doe de dip in een schone pot met deksel, giet er olijfolie over en laat het voor gebruik een nacht in de koelkast staan, zodat de gemalen amandelen de smaken en het vet goed kunnen opnemen.
Notities
- Het originele recept gebruikt geblancheerde amandelen die je zelf maalt, maar gemalen amandelen uit de winkel werken ook prima.
- In het originele recept worden ook zongedroogde tomaten zonder olie gebruikt, die je dan eerst twee uur in heet water moeten weken. Ik sla die stap over door zongedroogde tomaten op olie te kopen, maar goed... opties dus.
- Ik raad echt aan de zongedroogde tomaten even in stukjes te snijden voordat ze de hakmolen in gaan, anders blijven echt te grof (tenzij jij een betere hakmolen hebt dan ik).
- Ik weet niet precies hoe lang deze vegan sobrasada houdbaar is. Ik heb een potje wel eens 2 weken bewaard en dat ging prima, de smaak wordt dan alleen wat intenser en pittiger. Zorg er wel voor dat je de dip steeds opnieuw met een laagje olie bedekt.

